Nowa seria na antenie Polsat Food Network - "Kuchnia koreańska dla każdego"

,,KUCHNIA KOREAŃSKA DLA KAŻDEGO” – o nowym programie na antenie Polsat Food Network wraz z przepisami

W poniedziałek 21 lipca kanał Polsat Food Network rozpocznie emisję nowego programu poświęconego koreańskiej sztuce kulinarnej. Kuchnia koreańska dla każdego jest fascynującym wprowadzeniem w prostą, pyszną i zdrową koreańską żywność.

 W nowej serii emitowanej na kanale Polsat Food Network, szefowa kuchni i autorka Judy Joo wraca do rodzinnej Korei , by wyruszyć w ekscytującą podróż kulinarną, w trakcie której odwiedza ludzi i miejsca stanowiące jej życiową inspirację. Dzieli się z widzami swoją pasją dla autentycznych, tradycyjnych i współczesnych dań koreańskich. Równocześnie prezentuje widzom proste przepisy, zachęcając wszystkich do spróbowania koreańskich smaków
i składników.

Judy Joo pokazuje modne trendy kulinarne Seulu, poznaje owoce morza i klasyczne tradycje południowych plaż Busa; uczestniczy w festiwalach, zbiorach oraz plantacjach  herbat regionu Mokpo. Przedstawia też swoją rodzinę, która dzieli się swoimi kulinarnych tradycjami.

Gospodyni programu - pochodzącą z Korei amerykańska szefowa kuchni Judy Joo jest prawdziwą ekspertką na temat kuchni koreańskiej. Program Kuchnia koreańska dla każdego oglądać będzie można w dni powszednie od 21-ego lipca o 10:00, 14:30 i 18:00 na antenie Polsat Food Network.

 

WYBRANE PRZEPISY Z PROGRAMU ,,KUCHNIA KOREAŃSKA DLA KAŻDEGO”:

 

                                                           LODOWATA ZUPA NAENG-MYEON

 

Ta zupa to ulubione danie mojego taty. Moja mama robiła ją dla niego w każde lato. Ciągle pamiętam odgłosy jedzenia jej przy stole. Te totalnie uzależniające zimne noodle pochodzą
z Północnej Korei, skąd pochodzi mój tata, więc jest to danie bliskie jego sercu. Koreańskie noodle naeng-myeon są najlepsze, ponieważ zawierają kaszę gryczaną i słodkie ziemniaki. Sałatką, którą wymyśliłam przypadnie do gustu każdemu. Możesz także zrobić jej więcej i podawać na osobnym talerzyku.

Rada: Dodaj kruszony lód do każdej miseczki, aby zupa była ciągle zimna.

Noodle:

·         200g koreańskiego makaronu ze słodkich ziemniaków i kaszy gryczanej

·         500ml bulionu wołowego

·         1 ½ łyżeczki octu ryżowego

·         ¼ łyżeczki cukru pudru

·         Szczypta soli morskiej

 

Sałatka:

·         86g gruszki azjatyckie (twardej)

·         13g ogórka pokrojonego w słupki

·         13g czerwonej cebuli pokrojonej w słupki

·         1 łyżka octu ryżowego

·         ½ łyżeczki cukru pudru

·         ½ łyżeczki musztardy

·         Szczypta soli morskiej

 

Przybranie:

·         46g pokrojonej w plasterki pieczonej wołowiny

·         2 jajka ugotowane na twardo, przekrojone na pół

·         Prażone ziarna sezamu

·         Osuszone wodorosty, w słupkach

 

Przygotowanie:

 

1.       Noodle: W garnku ugotuj bulion wołowy z cukrem. Dodaj sól i ocet ryżowy. Zdejmij z ognia, przelej do plastikowej miski i włóż do lodówki. Gdy bulion się chłodzi, przygotuj noodle tak jak mówi instrukcja z opakowania. Odcedź i odstaw na bok.

2.       Sałatka: Połącz wszystkie składniki.

3.       Noodle włóż w dwie miseczki, wlej zimny bulion i dodaj garść sałatki. Podziel wołowinę i jajko pomiędzy dwie porcje, dopraw pieprzem i posyp ziarnami sezamu i odrobiną wodorostów. Podawaj z pozostałą sałatką na osobnym talerzyku.

 

Przepis na 2 porcje.

 

 

KOREAŃSKI KURCZAK BBQ

 

Grillowanie to jedno z ulubionych zajęć Amerykanów. Mojej mamie zdarzało się grillować
w garażu, gdy pogoda była brzydka, co najprawdopodobniej nie było najlepszym pomysłem, ale sprawiało nam to wielka frajdę. Ciągle pamiętam, jak siedziałam na schodkach i obserwowałam mamę przy mały grillu przykrytym folią plastikową, gdy obracała przepysznie pachnące mięso. Ten przepis na kurczaka jest gwarantowanym hitem. Jest niezwykle smaczny – nawet twoi nielubiący kuchni koreańskiej przyjaciele będą nim zachwyceni!

 

Rada 1: Upewnij się, że grill nie jest zbyt gorący. W innym przypadku skórka kurczaka może się spalić, gdy w środku będzie jeszcze surowy. Najlepiej ustaw grill pomiędzy średnią a średnio-wysoką temperaturą.

Rada 2: Upewnij się, że użyjesz udek bez kości. Poproś o to w sklepie mięsnym.

Rada 3: Majonez Dwengjang jest również rewelacyjnym sosem do maczania w nim kurczaka. Warto go również spróbować z frytkami!

 

Majonez Dwengjang:

·         1 łyżka koreańskiej pasty sojowej

·         ½ szklanki majonezu (najlepiej majonezu koreańskiego)

 

Marynata:

·         300g sosu sojowego

·         3 łyżki octu ryżowego

·         3 łyżki syropu klonowego

·         30g brązowego cukru

·         50g koreańskiej pasty chili

·         2 łyżki startego imbiru

·         6 ząbków czosnku

·         4 duże cebule

·         2 łyżki prażonych ziaren sezamu

·         2 łyżki oleju sezamowego

·         6 ziaren pieprzu czarnego

·         Szczypta soli morskiej

·         8 udek kurczaka (bez kości)

·         2 słodkie ziemniaki

·         2 kolby kukurydzy

·         Olej do smażenia

 

Do przyozdobienia:

·         15 nitek chili

·         Szczypta ziaren czarnego sezamu

 

Przygotowanie:

1.       Majonez Dwengjang: Połącz majonez i koreańską pastę sojową. Przykryj i wstaw do lodówki.

2.       Marynata: W dużej misce połącz wszystkie składniki do marynaty. Zachowaj na później jedną szklankę, aby stworzyć sos. Włóż udka kurczaka do mniejszej miski i wlej marynatę. Przykryj
 i wstaw do lodówki na co najmniej 4 godziny, a najlepiej na całą noc aby smaki się rozwinęły. Wystaw kurczaka z lodówki przynamniej na półtorej godziny przed grillowaniem. Nagrzej piekarnik do 230  ̊C. Zapakuj w folię spożywczą słodkie ziemniaki. Piecz
w piekarniku przez godzinę. Po lekkim wystygnięciu obierz ze skórki. Umieść w misce
i dokładnie zgnieć widelcem. Przykryj i odstaw.

3.       Na średnim ogniu w garnku podgrzej pozostawioną szklankę marynaty i gotuj przez 8-10 minut aby zgęstniała, a następnie nasmaruj nią kurczaka. W międzyczasie nagrzej grill lub patelnię grillową i dodaj odrobinę oleju do smażenia. Ułóż kurczaka na grillu skórą do dołu, smaż przez 15 minut kilka razy przewracając. Odłóż w ciepłe miejsce, na czas przygotowywania kukurydzy.

4.       Kukurydzę również grilluj przez około 10 minut często przewracając.  Przekrój wzdłuż i ułóż na talerzu obok kurczaka. Skrop wcześniej przygotowanym sosem i przyozdób nitkami chili. Ziemniaki posyp ziarnami czarnego sezamu. Majonez Dwengjang podawaj do kukurydzy.

 

   Przepis na 4 porcje.

 

NAJWIĘKSZE I NAJLEPSZE BIBIMBAP

 

Bibimbap to jeden z moich ulubionych przepisów – ponieważ uwielbiam jeść warzywa. Uważam, że jest to idealne danie i naprawdę bardzo zdrowe. Zawszę mówię, że 2/3 Twojego talerza to powinny być warzywa. Wybór warzywa nie ma aż tak wielkiego znaczenia – użyj takich, jakie akurat masz
w domu. Możesz nawet dodać sałatę lub ogórka, aby danie było bardziej chrupiące.

Rada 1: Gotuj jak paellę.

Rada 2: Warzywa bardzo szybko miękną, więc przygotuj sobie wszystko zanim przejdziesz do gotowania.

 

Składniki:

·         1 łyżka oleju sezamowgo

·         5 szklanek ugotowanego ryżu białego

 

Sos bibimbap:

·         3 łyżki koreańskiej pasty chili

·         2 ½ łyżki przyprawy mirin

·         2 łyżeczki ziaren sezamu

·         2 łyżeczki cukru

·         1 łyżeczka oleju sezamowego

·         1 łyżeczka cienko pokrojonej cebuli dymki

 

Wierzch:

·         3 łyżki sosu sojowego

·         2 łyżki przyprawy mirin

·         1 łyżka oleju sezamowego

·         2 ząbki czosnku

·         1 łyżeczka startego imbiru

·         1 łyżeczka prazonych ziaren sezamu

·         3 łyżki oleju roślinnego

·         60g żółtej fasolki szparagowej

·         80g marchewki pokrojonej w słupki

·         ½ średniej cukini

·         70g groszku strączkowego, przekrojonego na pół “otwartego”

·         300g młodego szpinaku

·         100g grzybów shitake

·         100g mielonej wołowiny

·         2 łyżeczki cukru

·         100g kimchi

 

 

Przygotowanie:

1.       W dużym (najlepiej żeliwnym) garnku rozgrzej kilka łyżek oleju sezamowego i wysyp cienką warstwę ryżu. Aby stworzyć sos połącz wszystkie jego składniki w małej miseczce aż do uzyskania gładkiej masy i odstaw. Następnie przejdź do tworzenia bibmbap. Połącz ze sobą pierwsze 6 składników (sos sojowy, przyprawa mirin, olej sezamowy, czosnek, imbir i ziarna sezamu), aby przyrządzić sos do przyprawiania.

2.       Pół łyżeczki oleju rozgrzej na średniej patelni, dodaj fasolkę szparagową i jedną łyżeczkę wcześniej przygotowanego sosu do przyprawiania. Smaż aż będzie lekko chrupiąca, 30 sekund. Ułóż ładnie na ryżu. Postępuj podobnie z pozostałymi składnikami, używając następujących proporcji: marchewka – ½ łyżeczki oleju, 1 łyżeczka sosu, 30 sekund; cukinia – ½ łyżeczki oleju, 2 łyżeczki sosu, 1 minuta; groszek strączkowy – ½ łyżeczki oleju, 2 łyżeczki sosu, 45 sekund; szpinak – 1 łyżeczka oleju, 1 minuta; wołowina – 2 łyżeczki oleju, dodaj cukier i pozostały sos do przyprawiania, smaż 2 minuty, aż nie będzie surowe.

3.       Wszystkie składniki ułóż warstwami na ryżu i fasolce szparagowej, na samej górze ułóż mięso
i przelej pozostałe „soki” z patelni.  Dodaj przyprawy mirin. Dodaj kimchi. Aby potrawa wyglądała ładniej, możesz ułożyć składniki w innej kolejności, taka by warzywa o podobnym kolorze nie były koło siebie. Sos bibimbap możesz podać osobno lub polać nim przyrządzoną potrawę. W grzybach zrób małe dziurki, umieść tam mięso i szpinak. Delikatnie dodaj do nich białko jajka. Posyp ziarnami czarnego sezamu. Podawaj z garnka, taka by każdy z Twoich gości mógł sam sobie nakładać danie.

 

Przepis na 4-6 porcji.

 

PIKANTNE MAŁŻE Z BEKONEM

 

Uwielbiam jeść małże w prawdziwie belgijskim stylu – ogromny, parujący garnek z soczystymi kąskami prosto z morza. Ten przepis jest tak pyszny, że ciężko było nam się opanować i nie zjeść wszystkiego podczas jego testowania. Pozostały rosół z dna jest wyśmienity do namoczenia ryżu kleistego.

Składniki:

·         1 łyżka oliwy z oliwek

·         100g boczku

·         1 szalotka, cienko pokrojona

·         2 duże ząbki czosnku

·         ½ szklanki białego wina

·         ½ szklanki bulionu

·         3 łyżki przyprawy mirin (alternatywnie: sosu sojowego)

·         1 łyżka koreańskiej pasty sojowej

·         1 łyżeczka koreańskiej pasty chili

·         900g małży, oczyszczonych

·         1 czerwona papryczka chili, z ziarnami, cienko pokrojona

·         Garść posiekanego szczypiorku

·         Ćwiartki cytryny

·         Ryż kleisty

 

Przygotowanie:

1.       Do dużego garnka z przykrywą wlej oliwę i podgrzej na średnim ogniu. Dodaj skwarki
i podsmażaj aż zaczną brązowieć, 3-4 minuty. Dodaj szalotkę, czosnek i gotuj mieszając od czasu do czasu aż zmiękną.

2.       Dodaj białe wino i doprowadź do wrzenia. Dodaj bulion i przyprawę mirin. Dodaj koreańską pastę sojową i chili i mieszaj aż wszystkie składniki się połączą. Wsyp papryczkę chili i małże. Przykryj przykrywką i od czasu do czasu zamieszaj.

3.       Gotuj przez około 3 minuty aż muszle się otworzą. Wyrzuć małże, których muszle nie otworzyły się. Podawaj w dużej misie, przyozdób szczypiorkiem. Podawaj z ryżem.

 

Przepis na 2 porcje.

KOREAŃSKIE NALEŚNIKI Z SOLONYM KARMELEM

 

Te rozpływające się w ustach dekadenckie przysmaki były ulubionymi naleśnikami mojej siostry Sonyi kiedy byłyśmy małe. Uwielbiam chrupiące ciasto i delikatne nadzienie. Swój przepis ulepszyłam, zamieniając tradycyjne nadzienie na to o smaku solonego karmelu. Możesz dowolnie zmieniać ich nadzienie – widziałam już kilkanaście innych wersji, od orzechów z miodem po ziarna sezamu. Zakochasz się w złożoności ich smaku. Za każdym kęsem najpierw będziesz przedzierać się przez chrupiącą skórkę aż do aksamitnego nadzienia. Te naleśniki szybko okażą się hitem zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

 

Rada 1: Świetnym dodatkiem będzie bita śmietana lub lody waniliowe.

Rada 2: Podczas formowania kulek, upewnij się, że wszystkie porcje mają taką samą grubość ciasta. To ułatwi smażenie.

Rada 3: Zamiast cukru muscovado możesz użyć zwykłego brązowego cukru.

 

Ciasto:

·         1 ½ szklanki pełnotłustego mleka

·         2 łyżki cukru

·         1 paczka drożdży w proszku

·         ½ łyżeczki soli morskiej

·         1 ½ szklanki mąki razowej

·         1 szklanka słodkiej mąki ryżowej

·         4 ½ łyżeczki mąki kukurydzianej

 

Nadzienie:

·         ½ szklanki cukru muscovado

·         ½ szklanki orzeszków ziemnych, pokruszonych

·         1 łyżka cynamonu

·         ¾ łyżeczki soli morskiej

 

Przygotowanie:

1.       Ciasto: W małym garnku podgrzej mleko, dodaj cukier i drożdże, tak aby wszystko dobrze się rozpuściło. Gotuj przez 3-5 minut, ale nie dopuść do wrzenia. W dużej misce połącz sól
i wszystkie trzy rodzaje mąki. Powoli dodawaj ciepłe mleko z drożdżami. Wymieszaj drewnianą łyżką. Uformuj w kulkę, przykryj ściereczką i odstaw aż zwiększy swoją objętość dwa razy (około 2 godziny). Ugnieć ciasto i ponownie pozostaw do wyrośnięcia, na półtorej godziny.

2.       Nadzienie: W małej misce połącz cukier muscovado, orzeszki, cynamon i sól. Po tym, jak ciasto wyrośnie po raz drugi, przełóż je na wysypaną mąką stolnicę. Uformuj w długi wałek, podziel na 10 równych części i uformuj z każdej małe kulki. Przykryj folią spożywczą
i uformuj z każdej kulki okrąg o mniej więcej 10 centymetrowej średnicy. Na środku ułóż 2 łyżki nadzienia i zalep, ponownie tworząc kulkę. Gdy wszystkie kulki będą gotowe, na dość głębokiej patelni rozgrzej olej. Układaj po kolei kulki na rozgrzanym tłuszczu, od razu je spłaszczając. Smaż 3-4 minuty po każdej ze stron, aż ciasto będzie złociste i chrupiące. Przełóż na ręcznik papierowy aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Przed podaniem pozwól im trochę ostygnąć.

 

Przepis na 10 porcji.